Sat Aug 18
11:00 AM
at East Los Angeles
Scrimmage
Thu Aug 23
7:00 PM
at Desert
Scrimmage
Sat Aug 25
5:00 PM
at Azusa Pacific University
Tue Aug 28
Final
Antelope Valley T, 1-1
Wed Aug 29
Final
Santiago Canyon W, 3-0
25-8, 25-13, 25-11
Fri Aug 31
9:00 AM
at Citrus
Fri Aug 31
Final
Citrus W, 2-0
Fri Aug 31
Final
at Antelope Valley T, 2-2
Fri Aug 31
Final
vs. Cerro Coso L, 3-0
@ Victor Valley VVC Quad, 25-21, 25-22, 25-21
Fri Aug 31
Final
at Victor Valley L, 3-1
VVC Quad, 25-13, 22-25 ,25-15, 25-20
Sat Sep 01
Final
Occidental L, 11-9
Chaffey Mini Tournament #1
Sat Sep 01
Final
Cal Tech W, 16-9
Sat Sep 01
Final
at Ventura L, 9-8
Sat Sep 01
Final
LA Harbor L, 24-22
Wed Sep 05
Final
Fullerton W, 3-0
Wed Sep 05
Final
East Los Angeles W, 21-2
Wed Sep 05
Final
Moorpark W, 9-0
Wed Sep 05
Final
at San Diego Miramar W, 3-0
25-13, 25-12, 25-13
Fri Sep 07
Final
vs. Grossmont L, 10-6
@ Citrus Citrus Invitational
Fri Sep 07
Final
Santa Ana W, 3-0
Chaffey Quad #1 25-13, 25-21, 25-17
Fri Sep 07
Final
vs. San Diego Miramar W, 21-7
@ Citrus College Citrus Invitational
Fri Sep 07
Final
LA Mission T, 2-2
Fri Sep 07
Final
Saddleback W, 3-0
Chaffey Quad #1 25-20, 25-22, 25-15
Fri Sep 07
Final
at Canyons W, 2-1
Sat Sep 08
Final
at Fullerton W, 15-8
Citrus Invitational
Sat Sep 08
Final
at Citrus L, 14-11
Citrus Invitational
Sat Sep 08
Final
at Victor Valley W, 41-36
Tue Sep 11
Final
at Victor Valley W, 3-2
Tue Sep 11
Final
at LA Pierce W, 4-3
Wed Sep 12
Final
at Pasadena City W, 15-4
Wed Sep 12
Final
at Desert L, 3-0
25-13, 25-17, 25-13
Fri Sep 14
9:00 am
at SoCA Preview
Don Knabe Regional Park, Cerritos
Fri Sep 14
9:00 am
at SoCA Preview
Don Knabe Regional Park, Cerritos
Fri Sep 14
TBA
vs. TBD
@ Cerritos So Cal Fall Juco Jamboree
Fri Sep 14
Final
vs. Orange Coast L, 15-6
@ Citrus College
Fri Sep 14
Final
vs. Palomar W, 12-8
@ Citrus College Mt SAC Tournament
Fri Sep 14
Final
at Santa Monica T, 0-0
Fri Sep 14
Final
vs. San Diego City W, 3-1
@ Long Beach Long Beach City Quad, 25-23, 21-25, 27-25, 25-20
Fri Sep 14
Final
at Santa Monica L, 4-0
Fri Sep 14
Final
vs. Southwestern W, 3-0
@ Long Beach City Long Beach City Quad, 25-12, 25-11, 25-12
Sat Sep 15
TBA
vs. TBD
@ Cerritos So Cal Fall Juco Jamboree
Sat Sep 15
Final
vs. Santa Monica W, 12-10
@ Mt SAC Mt. SAC Tournament
Sat Sep 15
Final - OT
vs. Cuesta L, 13-12
@ Mt. SAC
Sat Sep 15
Final
Mt. San Antonio W, 13-0
Sun Sep 16
TBA
vs. TBD
@ Cerritos So Cal Fall Juco Jamboree
Tue Sep 18
Final
Santa Barbara L, 2-1
Tue Sep 18
Final
Santa Barbara L, 3-2
Wed Sep 19
Final
Rio Hondo W, 14-0
Wed Sep 19
Final
Rio Hondo W, 16-9
Wed Sep 19
Final
Citrus W, 3-0
25-22, 25-14, 25-20
Fri Sep 21
10:00 am
at Golden West Invitational
Central Park, Huntington Beach
Fri Sep 21
10:00 am
at Golden West Invitational
Central Park, Huntington Beach
Fri Sep 21
Final
vs. Southwestern W, 31-9
@ Mesa College San Diego Mesa Tournament
Fri Sep 21
Final
at LA Harbor W, 3-0
25-21, 25-18, 25-18
Fri Sep 21
Cancelled
Barstow
Fri Sep 21
Final
vs. Fullerton W, 19-12
@ Mesa College
Fri Sep 21
Final
at Canyons W, 2-0
Sat Sep 22
Final
vs. Citrus W, 18-8
@ Miramar College San Diego Mesa Tournament
Sat Sep 22
Final
vs. San Diego State University W, 17-16
@ Miramar College
Sat Sep 22
Cancelled
Glendale
Chaffey Quad #2
Sat Sep 22
Final
MiraCosta L, 3-2
Chaffey Quad #2 25-20, 23-25, 22-25, 25-13, 15-11
Sat Sep 22
Final
at Pasadena City W, 36-7
Tue Sep 25
Final
Pasadena City W, 3-1
Tue Sep 25
Final
Pasadena City W, 2-0
Wed Sep 26
Final
Imperial Valley W, 3-1
25-21, 25-19, 23-25, 26-24
Fri Sep 28
Final
vs. Palomar L, 11-4
@ Miramar San Diego Mesa Tournament
Fri Sep 28
Final
vs. Sierra L, 19-2
@ San Diego San Diego Mesa Tournament
Fri Sep 28
Final
at Cerritos W, 3-0
22-25, 13-25, 26-28
Sat Sep 29
Final
vs. San Diego Mesa L, 16-7
@ Miramar San Diego Mesa Tournament
Sat Sep 29
Final
vs. Southwestern W, 14-6
@ Miramar San Diego Mesa Tournament
Sat Sep 29
Final
Compton W, 91-0
Tue Oct 02
Final
at East Los Angeles W, 3-1
Tue Oct 02
Final
at East Los Angeles W, 5-1
Wed Oct 03
Final
Cerritos L, 18-12
Wed Oct 03
Final
Cerritos L, 15-5
Fri Oct 05
10:00 am
at Brubaker Invitational
Irvine Regional Park, Orange
Fri Oct 05
10:00 am
at Brubaker Invitational
Irvine Regional Park, Orange
Fri Oct 05
Final
Mt. San Antonio W, 5-0
Fri Oct 05
Final
Mt. San Antonio L, 3-1
Fri Oct 05
Final
at Rio Hondo W, 3-2
SCC North, 20-25, 25-23, 24-26, 25-12, 15-5
Sat Oct 06
Final
at Glendale W, 37-0
Mon Oct 08
Final
at El Camino W, 17-4
Mon Oct 08
Final
at El Camino W, 18-11
Tue Oct 09
Final
at Rio Hondo W, 2-0
Tue Oct 09
Final
at Rio Hondo L, 3-2
Wed Oct 10
Final
at Mt. San Antonio L, 12-2
Wed Oct 10
Final - OT
at Mt. San Antonio L, 11-10
Wed Oct 10
Final
at East Los Angeles L, 3-2
SCC North, 25-22, 25-21, 17-25, 14-25, 18-16
Fri Oct 12
10:00 am
at Mt SAC Invitational
Mt SAC Course
Fri Oct 12
10:00 am
at Mt SAC Invitational
Mt SAC Course
Fri Oct 12
Final
vs. LA Valley L, 12-8
@ Citrus Citrus Tournament
Fri Oct 12
Final
vs. El Camino W, 19-6
@ Citrus Citrus Tournament
Fri Oct 12
Final
at Compton W, 6-1
Fri Oct 12
Final
at Compton W, 3-1
Fri Oct 12
Final
at Pasadena City L, 3-2
SCC North, 34-36, 20-25, 25-23, 25-19, 15-9
Sat Oct 13
Final
vs. Santa Monica W, 18-7
@ Citrus Citrus Tournament
Sat Oct 13
Final
vs. Citrus L, 14-9
@ Citrus Citrus Tournament
Sat Oct 13
Final
LA Valley W, 29-27
Tue Oct 16
Final
Cerritos L, 3-0
Tue Oct 16
Final
Cerritos L, 3-2
Wed Oct 17
Final
Long Beach L, 18-5
Game being played at Citrus College
Wed Oct 17
Final
Long Beach L, 20-16
Game being played at Citrus College
Wed Oct 17
Final
at Mt. San Antonio W, 3-0
SCC North, 25-17, 25-21, 25-20
Fri Oct 19
Final
vs. Orange Coast L, 9-7
@ Long Beach Long Beach Tournament
Fri Oct 19
Final
vs. Grossmont W, 9-7
@ Long Beach City College Long Beach Invitational
Fri Oct 19
Final
at LA Harbor W, 2-1
Fri Oct 19
Final
at LA Harbor W, 4-1
Fri Oct 19
Final
El Camino L, 3-0
25-18, 25-15, 25-19
Sat Oct 20
Cancelled
San Diego Miramar
Chaffey College Mini Tournament
Sat Oct 20
Final
vs. Diablo Valley W, 9-6
@ Long Beach Long Beach Tournament
Sat Oct 20
Final
at Santa Ana W, 59-24
Breast Cancer Awareness Day
Sat Oct 20
Final
vs. LA Valley L, 12-7
@ Long Beach Long Beach Tournament
Tue Oct 23
Final
at El Camino W, 5-0
Tue Oct 23
Final
at El Camino L, 3-1
Wed Oct 24
Final
at LA Trade-Tech W, 3-0
25-5, 25-4, 25-0
Fri Oct 26
10:00 am
at South Coast Conference Championships
Don Knabe Regional Park, Cerritos
Fri Oct 26
10:00 am
at South Coast Conference Championships
Don Knabe Regional Park, Cerritos
Fri Oct 26
Final
vs. Golden West L, 19-6
@ Saddleback Saddleback Tournament
Fri Oct 26
Final
vs. Palomar L, 10-7
@ Saddleback Saddleback Invitational 2
Fri Oct 26
Final
at Pasadena City W, 4-0
Fri Oct 26
Final
at Pasadena City L, 2-1
Fri Oct 26
Final
Long Beach L, 3-1
18-25, 25-23, 25-14, 25-16
Sat Oct 27
Final
vs. Saddleback L, 12-7
@ Saddleback Saddleback Tournament
Sat Oct 27
Final
vs. Merced L, 13-8
@ Saddleback Saddleback Tournament
Sat Oct 27
Final
at LA Southwest W, 51-7
Tue Oct 30
Final
Long Beach W, 3-1
Tue Oct 30
Final
Long Beach T, 1-1
Thu Nov 01
Final
Rio Hondo W, 15-9
South Coast Conference Championships
Thu Nov 01
Final
vs. Long Beach L, 20-6
@ Cerritos South Coast Conference Championships
Thu Nov 01
Final
vs. Santiago Canyon L, 88-79
@ Santa Ana College Santa Ana Tournament
Fri Nov 02
10 am
at SoCA Regional
Don Knabe Regional Park, Cerritos
Fri Nov 02
Final
vs. El Camino W, 11-4
@ Cerritos SCC Championships
Fri Nov 02
Final
East Los Angeles W, 4-0
Fri Nov 02
Final
vs. Long Beach L, 16-5
@ Cerritos
Fri Nov 02
Final
East Los Angeles T, 2-2
Fri Nov 02
Final
at Santa Ana W, 79-62
Santa Ana Tournament
Fri Nov 02
Final
Rio Hondo W, 3-1
SCC North, 25-18, 19-25, 25-14, 25-21
Sat Nov 03
Final
at Cerritos L, 10-6
South Coast Conference Tournament (3rd Place)
Sat Nov 03
Final
West LA W, 48-7
Sat Nov 03
Final - OT
vs. Mt. San Antonio L, 16-15
@ Cerritos SCC Championships (3rd place game)
Tue Nov 06
Final
at Mt. San Antonio W, 1-0
Tue Nov 06
Final
at Mt. San Antonio L, 6-0
Wed Nov 07
Final
East Los Angeles W, 3-0
SCC North, 29-27, 25-19, 25-18
Thu Nov 08
Final
at Compton W, 95-92
Fri Nov 09
Final
Rio Hondo W, 2-1
Fri Nov 09
Final
Rio Hondo T, 0-0
Fri Nov 09
Final
vs. Barstow L, 69-60
@ Mt. San Jacinto College
Fri Nov 09
Final
Pasadena City L, 3-0
SCC North, 25-23, 25-21, 27-25
Sat Nov 10
Final
vs. Orange Coast W, 73-60
@ Mt. San Jacinto College
Sun Nov 11
Final
vs. San Diego Mesa L, 67-57
@ Mt. San Jacinto Mt San Jacinto Tournament
Tue Nov 13
Final
Mt. San Antonio L, 3-2
SCC North, 20-25, 25-23, 23-25, 25-23, 15-8
Fri Nov 16
Final
at Glendale L, 62-43
Fri Nov 16
Final
vs. San Diego City W, 88-82
@ Glendora
Sat Nov 17
8:30 am
at State Championships
Woodward Park, Fresno
Sat Nov 17
Final
Citrus W, 51-21
Western State Bowl
Sat Nov 17
Final
Cypress W, 2-0
CCCAA SoCal Regional
Sat Nov 17
Final
at Citrus L, 87-80
Neil Edwards Classic
Sat Nov 17
Final
at Santa Monica L, 2-0
CCCAA SoCal Regional
Tue Nov 20
Final - 2OT
San Bernardino Valley T, 1-1
CCCAA Playoffs Second Round - SBVC wins in PK's 4-1
Wed Nov 21
Final
Glendale L, 73-45
Thu Nov 29
Final
LA Southwest W, 72-44
Thu Nov 29
Final
at Mt. San Jacinto L, 94-82
San Jacinto Tournament
Fri Nov 30
Final
vs. Canyons W, 91-80
@ Hemet San Jacinto Valley Kiwanis Hoops & Crops Tourney
Fri Nov 30
Final
Southwestern L, 72-54
Chaffey College Tournament
Sat Dec 01
Final
vs. Saddleback L, 53-49
@ Chaffey College Panther Pride Classic
Fri Dec 07
Final
Grossmont W, 76-59
Southwestern Tournament
Sat Dec 08
Final
at Southwestern W, 78-74
Southwestern Tournament
Wed Dec 12
Final
at Victor Valley W, 102-73
Wed Dec 12
Final
Victor Valley W, 64-60
Fri Dec 14
Final
San Bernardino Valley W, 85-76
Mon Dec 17
Final
vs. El Camino L, 73-55
@ Basil Peterson Gym at OCC Coast Christmas Classic
Tue Dec 18
Final
at Orange Coast W, 71-47
Coast Christmas Classic
Wed Dec 19
1:00 PM
vs. Cerritos
@ Orange Coast Coast Christmas Classic -- Consolation Finals
Wed Dec 19
5:00 PM
vs. Desert
@ Rancho Cucamonga, CA Chaffey Challenge Tournament
Fri Dec 21
TBA
TBD
Chaffey Challenge Tournament
Fri Jan 04
6:00 PM
Long Beach
Sat Jan 05
2:00 PM
at Citrus
Wed Jan 09
5:00 PM
at Cerritos
Wed Jan 09
6:00 PM
at San Bernardino Valley
Fri Jan 11
5:00 PM
at LA Southwest
Fri Jan 11
6:00 PM
El Camino
Wed Jan 16
6:00 PM
LA Southwest
Fri Jan 18
6:00 PM
West LA
Fri Jan 18
6:00 PM
at LA Harbor
Wed Jan 23
5:00 PM
at East Los Angeles
Wed Jan 23
7:00 PM
at East Los Angeles
Fri Jan 25
2:00 PM
San Diego Mesa
Fri Jan 25
5:00 PM
Mt. San Antonio
Fri Jan 25
7:00 PM
Mt. San Antonio
Sat Jan 26
12:00 PM
at Cypress
Tue Jan 29
2:00 PM
at Canyons
Wed Jan 30
5:00 PM
at Rio Hondo
Wed Jan 30
7:00 PM
at Rio Hondo
Fri Feb 01
2:00 PM
at Southwestern
Fri Feb 01
5:00 PM
LA Trade Tech
Fri Feb 01
7:00 PM
LA Trade-Tech
Sat Feb 02
12:00 PM
Canyons
Tue Feb 05
2:00 PM
Desert
Wed Feb 06
5:00 PM
at Pasadena City
SCC North
Wed Feb 06
7:00 PM
at Pasadena City
SCC North
Thu Feb 07
2:00 PM
Southwestern
Fri Feb 08
5:00 PM
East Los Angeles
Fri Feb 08
7:00 PM
East Los Angeles
Sat Feb 09
12:00 PM
at Santa Ana
Tue Feb 12
2:00 PM
Santa Ana
Wed Feb 13
5:00 PM
at Mt. San Antonio
Wed Feb 13
7:00 PM
at Mt. San Antonio
Thu Feb 14
4:00 PM
at Desert
Fri Feb 15
2:00 PM
West LA
Fri Feb 15
5:00 PM
Rio Hondo
Fri Feb 15
7:00 PM
Rio Hondo
Wed Feb 20
5:00 PM
at LA Trade Tech
Wed Feb 20
7:00 PM
at LA Trade-Tech
Thu Feb 21
2:00 PM
Santa Barbara
Fri Feb 22
2:00 PM
at Ventura
Fri Feb 22
5:00 PM
Pasadena City
SCC North
Fri Feb 22
7:00 PM
Pasadena City
SCC North
Sat Feb 23
1:00 PM
at Santa Barbara
Tue Feb 26
2:00 PM
at Glendale
Thu Feb 28
2:00 PM
Cerritos
Sat Mar 02
12:00 PM
at Cerritos
Tue Mar 05
2:00 PM
Long Beach
Thu Mar 07
2:00 PM
at Long Beach
Sat Mar 09
12:00 PM
LA Harbor
Tue Mar 12
2:30 PM
at LA Harbor
Thu Mar 14
2:30 PM
Compton
Sat Mar 16
12:00 PM
at Compton
Tue Mar 19
2:30 PM
at Pasadena City
Thu Mar 21
2:30 PM
Pasadena City
Sat Mar 23
12:00 PM
at Pasadena City
Tue Mar 26
2:30 PM
East Los Angeles
Thu Mar 28
6:00 PM
at East Los Angeles
Sat Mar 30
12:00 PM
East Los Angeles
Tue Apr 02
2:30 PM
Mt. San Antonio
Thu Apr 04
2:30 PM
at Mt. San Antonio
Sat Apr 06
12:00 PM
Mt. San Antonio
Tue Apr 09
2:30 PM
El Camino
Thu Apr 11
2:30 PM
at El Camino
Sat Apr 13
1:00 PM
at San Diego Mesa
Tue Apr 16
2:30 PM
Golden West
Wed Apr 17
2:30 PM
at Golden West
Tue Apr 23
2:30 PM
at Rio Hondo
Thu Apr 25
2:30 PM
Rio Hondo
Sat Apr 27
12:00 PM
at Rio Hondo
No Event
View Full Schedule

Chaffey College Athletic Hall of Fame

Statement of Purpose

The Alumni of the Year & Athletic Hall of Fame award recognizes individuals who have attended Chaffey College and served the community in an exemplary manner.  Individuals are recognized for:

  • their service to the community,
  • for being an outstanding citizen,
  • for serving as an excellent representative of the quality education provided by Chaffey College

Eligibility

Eligibility for the Alumni of the Year Award & Athletic Hall of Fame is as follows:
The recipient of the award shall be an alumnus/alumna of Chaffey College
A recipient may only receive the award once 
At least five years have elapsed since graduation (or completion)

Additional eligibility for Athletic Hall of Fame award includes:
Made significant contributions to college athletic programs

Criteria

The criteria for nomination of the Alumni of the Year & Athletic Hall of Fame award include accomplishments in three categories:

  • Professional Achievement:  The recipient shall have attained prominence through his/her respective field or profession.
  • Community Service:  The recipient shall have significant record of service to the community state and/or nation.
  • Service to Chaffey College: The recipient shall have demonstrated support for Chaffey College through donated time or resources. 

Additional, criteria for the Athletic Hall of Fame award includes:

  • Athletic Performance, Leadership, or Team contributions and/or achievements as evidence by:
    • Postseason honors, such as All-American, All-State etc.
    • Holding position of team captain;
    • Record- setting performances;
    • Earning individual championships

Nomination Procedure

The Chaffey College Alumni of the Year & Athletic Hall of Fame committee will recommend six alumnus/alumna. Three will be recognized as Alumni of the Year and three will be selected for the Athletic Hall of Fame.  Nominations must be approved by the selection committee made up of alumni, community members, and the alumni and athletic directors.  Nomination Form For more information contact Janeth Rodriguez, Director of Alumni Affairs.

It is important for the Committee to have as much information as possible about the nominee.  For the purpose of promotion of our alumni and their accomplishments, it’s imperative that all recipients be present to accept their award at the annual event, Thursday, April 12, 2018.

2018 Inductees
Ruben Ayala, Jr. - baseball
Michael Jackson - basketball
Sheldon Pace - basketball

2016 Inductees
James (Jim) Edgar McLemore Jr. - football, baseball
Rufus Thompson - baseball
Natalie Wyatt - softball

2015 Inductees
Grant Rice - basketball
Laura Uribe - water polo

2014 Inductees
Prentice Harris - basketball
Bob Stangel - football, baseball
Chris Stephens - basketball (coach)

2013 Inductees
Nick Davila - football
Red (Lloyd) Hunter - service
1993-94 Chaffey Men's Basketball Team

2012 Inductees
Manuel Gallardo - tennis
Cindy (Bosner) Gurney - service
Calvin Jones - baseball
Greg Walton - baseball

2011 Inductees
Tom Brannis - football
Clark Goodwin - baseball & basketball
Diane (Hargrave) Cauby - volleyball
Bob Olivera - baseball & service

2010 Inductees
Dr. John Barnes - service
Ron Eoff - football, baseball
Tony Finazzo - football
Bob Irwin - wrestling, baseball

2009 Inductees
Wes Brickey - service
Luis Garcia - football
Bobby Pleasant - football

2008 Inductees
Chuck Deagle - baseball (player & coach)
Bill Dickson - track & field
Arlen Downs - baseball (player & coach)
Matt Georgia - football

2007 Inductees
Anders Anderson - basketball
Terry Ford - baseball
Doyle Lyman - baseball

2006 Inductees
Chrissy (Sweeney) Anderson - basketball
Bob Beam - basketball
Shannon Kay - water polo

2005 Inductees
Mary Graber-Boyd
Leonard Mather
Wayne Nelson - football
Mike Walters - baseball

2004 Inductees
Jerry Bell - football, baseball, basketball
Orland DeCiccio - football
Dan Finfrock - football, baseball
Patty Kuchan - softball, tennis
Derek Vitatoe - football

2003 Inductees
Brian Francisco - baseball
Gina Jojola - basketball
Jeff Miller - swimming, water polo
Sharon Sanchez - volleyball, basketball, softball

2002 Inductees
Joe Bruno - baseball
Jerry Conroy - football
Betty Olson - archery, swimming
Mike Pompa - football, wrestling, track
Linda Singleton - volleyball, basketball, softball
Roy Vujovich - football, track

2001 Inductees
Michael Alonso - baseball
Charles Bennett - football
Allen Jakobic - football
Sandy Kriezel - tennis
Al Shaw - football
Robert Spencer - basketball

2000 Inductees
John Burnison
William Gable
Randall Grimm - swimming
Robert Kovach - basketball
Tom McFadden - baseball
Howard Theurer

1999 Inductees
Dawn Baker
William Eblen
Charles Giordano
Joe Papac
John Reed
Earl Wiesen

1998 Inductees
Andrew Arner
Jerry Brady
Glenn Cardrez
Dana DeMuth
William Richardson
Loren Sanchez  
Donald Stalwick

1997 Inductees
Bion Abbott
George Bjorkman
James Bryant
George Colbath
Virginia Edwards
John Rodgers
Kobe Shoji
Allan Smith
Howard Tipton
Tom Waleszonia

1996 Inductees
James Davidson
Glenn Dorning
Clyde Francisco
Darryl Kile
Howard Lowder  
Michael Milhiser
Elfira Nasution
Robert Sachs
Larry Sagouspe
Earl Sicosky
Austin Snyder
June Teirsworth
Earl Vickery
Jack White
1947 Chaffey Football team

1995 Inductees
Jess Evans
Arthur Flum
William Grigsby
Zeke Keough
Eleanor Keough
Barney Newlee
Al Newman
Ernest Payne  
Wayne Sevier
Dean Smothers