No Event
No Event
No Event
No Event
Fri Feb 09
1:00 pm
at Waterman Pentathlon
Palomar
Sat Feb 10
9:00 am
at Waterman Relays
Palomar
Fri Feb 16
12:00 pm
at South Coast Swim Pentathlon
Pasadena
Sat Feb 17
12:00 pm
at South Coast Diving Pentathlon
El Camino
Thu Feb 22
1:30 pm
at Mt SAC Invitational - Diving
Mt SAC
Fri Feb 23
1:30 pm
at Mt SAC Invitational - Swimming
Mt SAC
Sat Feb 24
8:30 am
at Mt SAC Invitational - Swimming
Mt SAC
Fri Mar 02
12:30 pm
at Rio Hondo/LA Trade Tech
Rio Hondo
Fri Mar 09
1:00 pm
at Chaffey/Riverside Invitational
Riverside
Sat Mar 10
9:00 am
at Chaffey/Riverside Invitational
Riverside
Fri Mar 16
12:30 pm
at Long Beach/Cerritos
Cerritos
Fri Mar 23
12:30 pm
at Pasadena/East LA
Pasadena
Fri Mar 30
12:30 pm
at Mt SAC/El Camino
Chaffey
Thu Apr 05
1:00 pm
at Pasadena Invitational - Diving
Pasadena
Fri Apr 06
1:00 pm
at Pasadena Invitational - Swimming
Pasadena
Sat Apr 07
9:00 am
at Pasadena Invitational - Swimming
Pasadena
Fri Apr 13
12:30 pm
at Conf/Regional Diving Championships
El Camino
Sat Apr 14
12:30 pm
at Conf/Regional Diving Championships
El Camino
Thu Apr 19
10:00 am
at SCC Championships Prelims/Finals
Mt SAC
Fri Apr 20
2:30 pm
at SCC Championships Prelims/Finals
Mt SAC
Sat Apr 21
2:30 pm
at SCC Championships Prelims/Finals
Mt SAC
View Full Schedule

CHAFFEY TAKES ON ELAC AND LATT IN SCC PLAY

The ladies traveled to East LA last week, taking on ELAC and LA Trade Tech in conference play.  Despite its size, the team did very well with several 1st place finishes.

Team scores:   3/17/17

LA Trade Tech 139 – Chaffey 98

East LA Col  163 – Chaffey 62

Event 1 Women 200 Medley Relay - Finals

  

School

Name

HT/LN

Time

Pl

LATT

A

1/2

2:02.26

1

ELAC

A

1/4

2:11.59

2

CHAF

A

1/3

2:11.75

3

 

Event 3 Women 1000 Y Free

School

Swimmer

HT/LN

Time

Pl

ELAC

Gonzalez, Sophia

1/4

12:06.04

1

CHAF

Hollingsworth, Heather

1/3

15:07.70

2

LATT

Vasquez, Tamara

1/5

15:29.03

3

ELAC

Pineda, Isabel

1/6

15:38.07

4

LATT

Capetillo, Daisy

1/2

16:20.99

5

LATT

Rangel Mijes, Maria

1/1

19:32.09

6

 

Event 7 Women 100 Y Back

School

Swimmer

HT/LN

Time

Pl

ELAC

Barberena, Jessenia

1/4

1:11.50

1

CHAF

Slater, Reilly

1/3

1:15.64

2

LATT

Estrada, Wendy

1/5

1:26.82

3

LATT

Sosa, Keren

1/2

1:32.91

4

ELAC

Perez, Lesley

1/7

1:35.87

5

LATT

Bonilla, Virginia

1/1

1:52.69

6

 

Event 9 Women 100 Y Breast

Richter, despite winning the race by 8 seconds, was disqualified for a stroke form violation.

School

Swimmer

HT/LN

Time

Pl

LATT

Baez-Rojas, Xochilt

1/5

1:23.86

1

ELAC

Morales, Elsie

1/4

1:24.00

2

ELAC

Barrera, Karen

1/7

1:25.83

3

ELAC

Yeung, Stacia

1/8

1:27.20

4

CHAF

Waite, Carissa

1/6

1:29.45

5

LATT

Tatenco, Lizbeth

1/2

1:50.04

6

CHAF

Richter, Emily

1/3

DQ

 
 

Event 11 Women 200 Y Fly

School

Swimmer

HT/LN

Time

Pl

ELAC

Rubalcava, Crystal

1/7

3:08.05

1

CHAF

Hollingsworth, Heather

1/3

3:16.79

2

LATT

Vasquez, Tamara

1/5

3:24.68

3

LATT

Capetillo, Daisy

1/2

3:30.73

4

LATT

Rangel Mijes, Maria

1/1

4:24.26

5

 
 

Event 17 Women 100 Y Free 

School

Swimmer

HT/LN

Time

Pl

ELAC

Gonzalez, Sophia

1/7

1:00.79

1

CHAF

Mendoza, Delilah

1/3

1:03.25

2

ELAC

Salcedo, Justine

1/8

1:06.12

3

ELAC

Rubalcava, Crystal

1/4

1:06.68

4

LATT

Hernandez, Kimberly

1/5

1:14.19

5

LATT

Rojas, Yolanda

1/2

1:15.96

6

LATT

Ortiz, Alexa

1/1

1:50.50

7

 
 

Event 21 Women 200 Y Breast

School

Swimmer

HT/LN

Time

Pl

CHAF

Richter, Emily

1/3

2:43.65

1

LATT

Baez-Rojas, Xochilt

1/5

2:55.39

2

ELAC

Morales, Elsie

1/4

3:02.29

3

ELAC

Yeung, Stacia

1/7

3:06.57

4

CHAF

Waite, Carissa

1/6

3:15.33

5

ELAC

Perez, Lesley

1/8

3:29.22

6

LATT

Tatenco, Lizbeth

1/2

3:55.08

7

LATT

Najera, Brenda

1/1

NS

 
 

 Event 23 Women 500 Y Free 

School

Swimmer

HT/LN

Time

Pl

ELAC

Gonzalez, Sophia

1/4

5:58.16

1

ELAC

Salcedo, Justine

1/6

6:21.04

2

CHAF

Hollingsworth, Heather

1/3

7:22.46

3

LATT

Vasquez, Tamara

1/5

7:37.72

4

LATT

Bonilla, Virginia

1/1

9:27.19

5

 
 

Event 25 Women 100 Y Fly 

School

Swimmer

HT/LN

Time

Pl

CHAF

Mendoza, Delilah

1/3

1:10.22

1

CHAF

Slater, Reilly

1/6

1:13.11

2

ELAC

Barberena, Jessenia

1/4

1:23.20

3

LATT

Capetillo, Daisy

1/2

1:33.88

4

LATT

Rojas, Yolanda

1/5

1:38.49

5

LATT

Rangel Mijes, Maria

1/1

1:58.24

6

 
 

Event 27 Women 200 Y IM 

School

Swimmer

HT/LN

Time

Pl

CHAF

Richter, Emily

1/3

2:29.93

1

ELAC

Morales, Elsie

1/7

2:44.33

2

LATT

Baez-Rojas, Xochilt

1/5

2:52.90

3

ELAC

Rubalcava, Crystal

1/4

2:53.61

4

ELAC

Yeung, Stacia

1/6

2:54.37

5

LATT

Estrada, Wendy

1/2

3:11.15

6

ELAC

Perez, Lesley

1/8

3:14.10

7

LATT

Tatenco, Lizbeth

1/1

3:52.09

8

 

Event 29 Women 400 Free Relay - Finals 

School

Name

HT/LN

Time

Pl

ELAC

A

1/4

4:13.29

1

CHAF

A

1/3

4:18.05

2

ELAC

B

1/5

4:50.96

3

LATT

A

1/2

5:03.26

4